Bilişim Haftası
11 Nisan 2022

Mayıs Ayının İlk Haftası Kutlanan  Bilişim Haftası Nedir?

Ülkemizde belirli günler ve haftalar adı altında Mayıs ayının ilk haftası Bilişim Haftası olarak kutlanmaktadır. Bu özel günlerde okullarda birçok etkinlik düzenlenmekte ve faaliyet yapılmaktadır. Her ne kadar pandemi dolayısı ile bu sene herhangi bir etkinlik yapılamıyor ya da çok az sayıda yapılıyor olsa da, daha önceki senelerde bu özel hafta okullarda kutlanmaktaydı.

Bilişim Nedir?
Öncelikle "bilişim" kavramının ne olduğunu irdeleyelim. Bilişim; insan ve toplum yararına olan her türlü bilgi ve hesaplamanın bilgisayarlar ve benzeri elektronik aygıtlar aracılığıyla işlenmesi bilimidir. Bir başka deyişle bilişim; mevcut olan bilginin daha pratik hale gelmesini sağlamak amacı ile bilgisayarlar ve elektronik aletlerden yararlanmamıza imkan tanıyan teknikler bütünüdür. Günümüzde bilişim kelimesini duymayan yoktur. Zira teknoloji ve bilim geliştikçe bilişim teknolojileri de hayatımızın her alanına etki etmekte ve mevcut düzende kendini geliştirme alanı bulmaktadır.

Bilişim Haftası'nın Amacı Nedir?
Hayatımızın her alanına böylesine nüfuz eden bir teknolojinin hem yararı hem de zararı bulunmaktadır. Teknoloji sayesinde eskiye göre zamandan tasarruf ettiğimiz kesin. Artık bankaya gitmeden oturduğumuz yerden para havale edebiliyor ya da alışveriş yapabiliyoruz. Bunların tümünü teknolojiye borçluyuz. Peki her şey bu kadar masum mu? İnternet, sosyal medya, tablet, telefon... Tüm bunların hepsine sahibiz. Üstelik tüm bunlarla bulunduğumuz yerden birçok işi aynı anda yapabiliyoruz. Ancak kötü niyetli kişiler ya da zararlı yazılımlar internet, telefon, sms vb. aracılığı ile bilgi güvenliğini tehdit ediyor. İşte Bilişim Haftası, tam olarak bu gibi durumlarda farkındalığı artırmak, mevcut bilgilerimizi tazelemek ve bizi olası tehditlere karşı korumak için bilinçlendirme adına kutlanıyor diyebiliriz. 

Kendimizi Nasıl Koruruz?
İnternet uçsuz bucaksız bir evren. İnternette neredeyse sonsuz sayıda web sitesi ve bilgi var. Peki bu web sitelerine ne kadar güvenebiliriz? İnternette yer alan her bilgi doğru mu? Öncelikle herhangi bir resmi kuruma ait web siteleri güvenlidir. İnternette bir bilgiye mi ulaşmaya çalışıyorsunuz? Bilginin kaynağını sorgulayın. Bir konu ile ilgili araştırma yapıyorsanız mutlaka birden fazla internet sitesini ziyaret edin ve okuduklarınızı karşılaştırın. Bu sizin için iyi bir referans olacaktır. Bir internet sitesini ziyaret ettiğiniz zaman, adres çubuğunun sol tarafına bakın. Adresin yazdığı araç çubuğunun solunda kilit işareti varsa bu site yine güvenli bir sitedir.

Teknolojinin hayatımızı çok büyük ölçüde kolaylaştırdığı su götürmez bir gerçek. Teknolojiyi amacına uygun bir şekilde kullanmamız gerekmektedir. Farkındalığımızı artırarak, kendimizi ve çevremizi bilinçlendirerek teknolojiyi daha verimli bir halde kullanabiliriz.